O manipulácii manipulovaných

Autor: Tomáš Backstuber | 25.6.2012 o 13:39 | (upravené 25.6.2012 o 13:47) Karma článku: 5,37 | Prečítané:  944x

Ach jaj, zasa som si raz prečítal nejaký článok. Tri krát som si povedal, že naň nechcem zareagovať, že to je zbytočné a tak podobne a aj tak to tu teraz, milý čitateľ, čítaš. O aký článok vlastne išlo? "Toto nie je o homosexualite, toto je o manipulácii" - závažne znejúci nadpis, závažne znejúce obvinenia. Článoček predtým zasa venujúci sa tomu, ako Romana Schlesinger robí zle homosexuálom a ako Vladimír Palko im robí záslužný činnosť. Paradox? Skôr niečo nebolo domyslené. Ale skúsim sa teda zamerať na jednotlivé časti a uvidím, čo z toho nakoniec vznikne.

Ako úvodná manipulačná technika sa spomína personifikácia nepriateľa. Prečo mám pocit, že už toto nebolo domyslené? Vážne je Katolícka Cirkev na Slovensku považovaná za "spoločného nepriateľa"? Keby "LGBT lobby" išlo skutočne o takúto techniku, prečo nepoužíva skôr na tento účel Kotlebovcov? Sú rovnako proti ich požiadavkám, na Slovensku (a nielen) by takíto extrémisti boli pre väčšinu ďaleko lepšie prijateľní ako nepriatelia, nemajú ani takú politickú moc a reálny dopad. A namiesto toho je vybratá Cirkev, ktorú nemalé množstvo veriacich označuje za svoj domov... tak ak je LGBT lobby tak strašne snažiaca sa o manipuláciu, tak to asi nebudú moc veľkí profíci, že idú po tak veľkej rybe, čo? Nechápem ale jednu vec: čo je tak zlé na tom, keď LGBT aktivistka označí Cirkev za "nepriateľa" (čo ani v rozhovore nezaznelo)? Cirkev, či presnejšie ľudia, ktorí ju prezentujú (KBS, KDH, teraz už aj OĽaNO, Magnificat, Pastor bonus, atď.) sa predsa do tejto pozície neustále stavia. Alebo manipulácia je to iba v prípade, že sú takto označení protistranou?

Údajné zamlžovanie slova "zrovnoprávnenie" je použité ako druhá taktika. Príde mi to ale tak trochu zvláštne od autora na jednej strane napísať, že právny stav je pre všetkých členov SR rovnaký a na strane druhej sám vzniesť námietku o atraktívnosti heterosexuálneho manželstva pre homosexuála. Teda, možno ani nie tak zvláštne, ako skôr manipulatívne. Je to ako povedať... vlastne ani neviem, k čomu to prirovnať. Manželstvo nie je niečo prirovnateľné k obľúbenému zákusku, ani k šoférovaniu. A vlastne, keď by sme sa na to pozerali zďaleka a z hľadiska čírej logiky, autor má pravdu - zákon je skutočne rovnako platný pre heterosexuála i pre homosexuála. Potom by sme ale rovnako mohli povedať, že zákony vymedzujúce manželstvo len medzi rovnakou rasou sú rovnako bezproblémové z hľadiska rovnoprávnosti - veď každý jeden občan štátu by mal rovnaké právo na heterosexuálne manželstvo s tým, koho si vyberie zo svojej rasy.

Napadá ma ale druhej manipulácii venovať 2 paragrafy a pozrieť sa na to z pohľadu "je to diskriminácia / nie je to diskriminácia". Podľa zodpovedne.sk je diskriminácia nežiadúce a nespravodlivé konanie, kedy sa zaobchádza s človekom, či skupinou inak, ako s iným človekom na základe jeho odlišnosti. Jasné, definícia bezproblémová, manželstvo iba hetero prejde teoreticky taktiež, veď s jedným človekom sa zaobchádza rovnako. Na čo sa zabúda, je tzv. nepriama diskriminácia - navonok netrálny predpis, rozhodnutie, pokyn, alebo prax, ktoré znevýhodňujú osobu v porovnaní s inou osobou (zdroj: http://www.diskriminacia.sk/?q=a_dictionary). A už máme problém, pretože znevýhodnenie nám tu nastalo. Áno, právo na manželstvo majú všetci obyvatelia, ale z jeho definície je pre jednu skupinu občanov fakticky nepoužiteľné. Kým heterosexuálne dvojice môžu využiť manželstvo (z právneho hľadiska) na zoficiálnenie svojho vzťahu (a z toho vyplývajúce práva a povinnosti), homosexuálne dvojice toto právo nemajú. Aké "prekvapko", že sa teda používa výraz zrovnoprávnenie, keď sú práva technicky rovnaké, no nie rovnako použiteľné.

Nebol by to anti-manipulačný článok, aby nenašiel metódu ad hominem - útok na argumentujúceho, namiesto reakcie na argument. Pochopiteľne, každá diskusia má minimálne nebezpečenstvo zvrhávať sa do osobných rozbrojov, no niekedy je dobré pouvažovať nad tým, či skutočne ide iba o útok a nie o argument. Spomínané boli staré dobré krevety, ktoré sú v Levitiku zakázané rovnako ako sexuálny styk 2 mužov. Výsledok? Je to osobné. Jasné, krevety boli vždy osobné... či skôr je to o poukázaní na to, že vnímanie Biblie a jej interpretovanie nie je tak jednoduché, ako by niektorí ľudia chceli?

Ďalšou údajnou lžou je prirovnávanie boja za práva LGBT ľudí s bojom žien za rovnoprávnosť, či bojom proti rasovej segregácii. Autor k tomu zvykne pripomenúť, že tu nie je právny systém nastavený proti homosexuálom. Na čo honosne zabúda, je to, že 10 rokov dozadu tu ani neexistoval antidiskriminačný zákon, ktorý by týmto veciam aspoň čiastočne bránil, že pred rokom 1990 bol trestný homosexuálny styk medzi osobami rovnakého pohlavia, ak je jeden pod 18 rokov, no najhlavnejšie, že práva ľudí nekončia pri práve na život a práve na slobodu.

  • Ak by sme teda išli smerom k tým "zatracovaným" manželstvám napríklad: je zaujímavé, že i v deklarácii ľudských práv sa spomína právo na manželstvo. Samozrejme, nie je tam spomenuté právo na manželstvo osôb rovnakého pohlavia a isto takéto právo nemali na mysli v tej dobe ani pisatelia... pretože v roku 1948 drvivá väčšina považovala homosexualitu za chorobu. Dnes tomu tak nie je, preto treba opäť uvažovať, či sa toto právo netýka i homosexuálnych párov. Alebo aký iný, objektívny dôvod možno použiť, ktorý by homosexuálne páry oproti heterosexuálnym párom neoznačil kolonkou "výsledok choroby" a zároveň im neumožnil to isté?
  • Nedávno sa uskutočnil v Bratislave PRIDE. Pochod, na ktorom neboli prezentované žiadne oplzlosti, ani vulgárnosti, ani to nebolo nič podobné karnevalom v Rio De Janeiru. A po tretí rok, ako aj dva roky dozadu, sa opäť zhromaždila skupinka "protestujúcich". Jeden deň v roku majú homosexuáli možnosť vyjsť do ulíc, držať sa za ruky a nedostať kvôli tomu od niekoho po hube. Predtým nemohli ani to a stále je to o 364.25 dňa v roku menej, ako pri heterosexuáloch. Ale jasné, boj za práva skutočne nie je porovnateľný.

Posledný pokus o manipuláciu je vraj v tom, keď aktivistka vyhlási, citujem: "Mám pocit, že z homosexuality sa robí politická téma, ktorú cirkev využíva." Najzaujímavejšie na tom je, ako sa táto "manipulácia" vysvetľuje - LGBT lobby začala a Cirkev sa len bráni a snaží sa udržať veci tak, ako sú. Z tohto vysvetlenia ale nechápem, čo autor teda očakáva: že LGBT lobby nebude tlačiť SVOJU tému AJ do politiky, ak tam patrí? Alebo že Cirkev nebude obvinená z využívania pri ostrých reakciách na témy, ktoré nie sú JEJ? Alebo že bude ignorované to, že združenia ako Pastor bonus prevravia na verejnosti iba vtedy, ak ide o homosexuálov? Alebo že keď sa povie "Cirkev", myslí sa tým iba KBS a jednoznačne sa oddelia jednotliví kresťania a ich aktivity, aj napriek tomu, že dôvodom ich aktivít je "ich kresťanské svedomie"?

 

Čo dodať na záver? Asi len veľmi krátky manuál pre tých, čo by chceli nejakým spôsobom "bojovať proti" LGBT lobby (čím nevravím, že všetky tieto veci som našiel v danom článku). Je to jednoduché, netreba na to ani veľkú inteligenciu. Na začiatok je potrebné vyhlásiť, že tak, ako je to teraz (právne i fakticky) je to najlepšie. Ľudia nemajú radi zmenu, takže toto vám prejde. Ďalej je potrebné vyhlásiť, že LGBT aktivisti zamlžujú, klamú a manipulujú. Zvlášť posledné sloveso vám umožní ísť zasa bližšie k srdcu bežného Slováka, ktorý nemá rád, keď je manipulovaný, takže ak ho na to "upozorníte", hneď sa má na pozore pred druhou skupinou, bez ohľadu na to, či máte pravdu, alebo nie. Nasleduje akési znetvorenie LGBT človeka - odviesť pozornosť od konkrétnych ľudí, konkrétnych problémov a spôsobov, ako by sa mohli ľahko vyriešiť a poukázanie na to, že LGBT je v skutočnosti jedna veľká mafia, snažiaca sa ovládnuť svet. Uzatvorte to tým, že vlastne nie je za čo bojovať a "títo ľudia" chcú len špeciálne práva a budú vás nosiť na rukách. Len škoda, že nie právom...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?