Keď sa stretla spravodlivosť s rasizmom

Autor: Tomáš Backstuber | 7.9.2014 o 14:05 | Karma článku: 4,93 | Prečítané:  1173x

Nasledujúci článok bude primárne o situácii, ktorej som bol svedkom, o skúsenosti. Ľudia z radov rasistov, či anti-rasistov s ním do určitej miery nebudú súhlasiť, ale rátam, že o tom je život: nikdy nie je "čierno-biely".

Čo sa to teda prihodilo? Idem si tak vlakom z Pezinka do Bratislavy. Teraz chodievajú tie dvojposchodové, moderné, veľmi pekné, možno poznáte. Okrem iných ľudí do vlaku nastúpil aj jeden róm (Róm? Cigán? Už si nepamätám, ktoré slovo je politicky korektnejšie, ale vyslovene som chcel označiť etnikum, tak budem teda používať róm). Sedel som dole, blízko pri dverách, sluchátka na ušiach, ale aj napriek tomu mi asi po minúte-dvoch padol do uší hlasitý rozhovor tohto róma a revízora. Nemal lístok a bránil sa tým, že predavačka lístkov bola na obede (podotýkam, že ja som nastupoval na rovnakej zastávke a nebol žiaden problém s kúpením lístka). Odmietol zaplatiť 10 eurovú pokutu, tak ho sprievodca požiadal (niekoľko krát), aby na zastávke (pretože to sme už zastavili na ďalšej) vystúpil. Naveľa naveľa dotyčný vystúpil za eskortovania revízorom, ktorý sa postavil k dverám, aby on nemohol nastúpiť. K žiadnemu fyzickému stretu nedošlo, iba po zavretí dverí do nich róm treskol a s revízorom si vzájomne ukázali stredný prst. Pri ďalšej kontrole lístkov sa revízorovi prihovoril spolucestujúci a z revízora vypadlo niečo v štýle "už keď som ten jeho čierny ksicht zbadal, vedel som, že nebude mať lístok". O dve zastávky neskôr som si všimol, že sa rozpráva zrejme s iným revízorom vonku o tomto incidente a zarezonovali vo mne tri jeho slová: "keby nebola kamera" (priestory toho modernejšieho vlaku sú monitorované kamerou). Toľko k samotnej udalosti.

Ak sa mám pozrieť na udalosť z rôznych uhlov:

  1. revízor sa zachoval úplne správne a korektne. Nebolo z jeho strany predsa žiadne fyzické násilie, celé to bolo odôvodnené a v tomto smere rasa nijak nehrala rolu. Nemožno mu v danom prípade nič vyčítať. A jeho neskorší slovný rasistický prejav? Inu, pokiaľ má takéto skúsenosti z vlastnej práce, nemožno sa nad tým nejak pohoršovať. Nešlo ani len o nabádanie k nenávisti a človek má predsa právo dokonca i na rasistický názor, pokiaľ ním neobmedzuje slobodu iného.
  2. revízorov názor bol generalizujúci, preto nesprávny. To, že má určité skúsenosti neznamená, že "mať čierny ksicht" = "nemať lístok", rovnako ako neznamená "mať biely ksicht" = "mať lístok". V tomto prípade to platilo, ale minimálne v bratislavskej MHD vidím väčšinou bielych ľudí, ktorí nemajú lístok.
  3. Boli slová "keby nebola kamera" konštatovaním vnútorného úmyslu, ktorý bol zabrzdený, alebo sa len dotyčný naparoval vrámci macho rečí? Je pravda, že v určitých momentoch to vyzeralo, že výsledok bude nielen slovný, takže aj keby k niečomu došlo, nebolo by tak jednoduché určiť prvotného agresora, no idea, že ku korektnému správaniu revízora motivovalo iba to, že mu niekto mohol dohliadať na prsty, namiesto jeho vnútorného morálneho kompasu, tá sa mi teda moc nepáči.

Tri pohľady. Ani jeden absolútne správny, či nesprávny, hodnotiace udalosť iba z jedného uhla. Sám neviem, ku ktorému sa prikloniť. Viete to vy?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?